Trina Solar panelės: naujausių modelių efektyvumas ir pritaikymas skirtingoms montavimo sąlygoms

Saulės energijos revoliucija mano kieme: Trina Solar istorija

Prieš kokius trejus metus buvau tas tipinis skeptikas, kuris manė, kad saulės energija Lietuvoje – tik pinigų švaistymas. „Kur čia pas mus ta saulė?” – bambėdavau, žiūrėdamas į niūrų lapkričio dangų. Bet kai kaimynas Petras susimontuvo paneles ir pradėjo girtis, kaip jo elektros sąskaitos susitraukė iki juokingo dydžio, mano skepticizmas pradėjo tirpti greičiau nei pavasario sniegas.

Šiandien noriu pasidalinti savo atradimu – Trina Solar panelėmis, kurios pakeitė ne tik mano namo energetinį balansą, bet ir požiūrį į atsinaujinančią energetiką. Šis Kinijos gamintojas per pastaruosius metus tapo vienu iš lyderių rinkoje, o jų naujausių modelių efektyvumas verčia net didžiausius skeptikus (tokius kaip aš kadaise) persvarstyti savo nuomonę.

Naujausių Trina Solar modelių technologiniai privalumai

Trina Solar neseniai pristatė savo Vertex serijos modulius, kurie tiesiog sulaužo visus ankstesnius efektyvumo rekordus. Vertex S serija, skirta namų ūkiams, dabar pasiekia net iki 21,9% efektyvumą, o tai reiškia, kad iš kiekvieno saulės spindulio išspaudžiama maksimali energija.

Kas mane labiausiai nustebino – šių panelių atsparumas. Jei anksčiau galvodavau, kad lietuviška kruša sunaikins brangų pirkinį per pirmą audrą, tai Vertex serijos moduliai išbandyti atlaikyti 35 mm skersmens ledukus! Įsivaizduojate? Tai kaip teniso kamuoliukas, krentantis iš dangaus. Mano senas Golfiukas tokios krušos tikrai neatlaikytų, o šios panelės – prašom.

Dar vienas dalykas, kurį pastebėjau – tai šių panelių darbas silpno apšvietimo sąlygomis. Senesnės kartos panelės praktiškai „užmigdavo” apsiniaukusią dieną, o Trina Solar Vertex modeliai sugeba generuoti energiją net esant 200 W/m² apšvietimui. Tai reiškia, kad net niūrią lietuvišką žiemą jie vis tiek dirba, nors, aišku, ne taip efektyviai kaip vasarą.

Kada rinktis monokristalinius, o kada multikristalinius modulius?

„Tai ką man rinktis – mono ar multi?” – šį klausimą girdžiu nuolat, kai draugai sužino apie mano saulės jėgainę. Atsakymas nėra paprastas, bet pabandysiu paaiškinti be sudėtingų terminų.

Monokristalinius modulius (pavyzdžiui, Trina Solar Vertex N serija) rekomenduočiau tiems, kas turi ribotą stogo plotą ir nori maksimalaus efektyvumo. Jie yra brangesni, bet jų efektyvumas siekia 22% ir daugiau. Mano bičiulis Tomas, gyvenantis senamiestyje su mažu stogu, pasirinko būtent tokius ir nesigaili – jo 4 kW sistema generuoja beveik tiek pat, kiek mano kaimyno 5 kW sistema su senesnėmis panelėmis.

Multikristalinius modulius (kaip Trina Solar Tallmax serija) rinkčiausi, jei turite daugiau vietos ir ribotą biudžetą. Jų efektyvumas šiek tiek mažesnis (apie 17-19%), bet kaina už vatą dažnai būna patrauklesnė. Mano pusbrolis įsirengė tokius savo ūkyje – ten stogo ploto netrūksta, tad logiškai pasirinko ekonomiškesnį variantą.

Beje, Trina dabar koncentruojasi į monokristalinius modulius, nes jų technologija pasiekė tokį lygį, kad kainų skirtumas tarp mono ir multi tapo minimalus.

Montavimo ypatumai skirtingose sąlygose: mano klaidos ir atradimai

Prisipažinsiu – kai montavau savo pirmąją sistemą, pridariau klaidų, kurių galėjau išvengti. Dabar, jau trečius metus „draugaudamas” su saule, galiu pasidalinti keliais patarimais.

Lietuvoje dažniausiai susiduriame su trimis montavimo variantais: ant šlaitinio stogo, ant plokščio stogo ir ant žemės. Kiekvienas turi savo niuansų.

Šlaitiniams stogams Trina Solar siūlo Vertex S serijos modulius, kurie yra lengvesni ir kompaktiškesni. Jei turite čerpinį stogą, būtinai naudokite specialius laikiklius, kurie nekenkia čerpėms – mano kaimynas bandė „sutaupyti” ir dabar jo stogas kiauras po pirmos didesnės audros.

Plokštiems stogams rekomenduoju Trina Solar Vertex DE serijos modulius su dvipusio stiklo technologija. Jie gali „pagauti” net nuo stogo atspindėtą šviesą! Bet svarbiausia – nepamirškite, kad ant plokščio stogo moduliai montuojami tam tikru kampu, todėl reikia apskaičiuoti atstumus tarp eilių, kad viena eilė nemestų šešėlio kitai. Mano draugas Gintaras neapskaičiavo ir prarado apie 15% potencialios gamybos.

Montavimas ant žemės – čia jau kita istorija. Trina Solar Vertex DE moduliai puikiai tinka, bet reikia nepamiršti apsaugos nuo vagysčių (taip, deja, pasitaiko ir tokių atvejų) ir gyvūnų. Mano dėdė kaime aptverė savo jėgainę tvora, bet pamiršo, kad kiškiai moka kasti – teko papildomai įrengti tinklą po žeme!

Bifacial panelės: dvigubas žaidimas energijos gamyboje

Dvipusės (bifacial) panelės – tai tarsi saulės energijos superžvaigždės. Trina Solar Vertex N Dual Glass moduliai sugeba „pagauti” saulę iš abiejų pusių, padidindami energijos gamybą iki 30% palyginus su standartinėmis panelėmis.

Mano kolega Marius įsirengė tokias savo sodyboje ant specialios konstrukcijos virš balto žvyro kiemo. Rezultatas? Jo sistema generuoja beveik 27% daugiau energijos nei identiška sistema su standartinėmis panelėmis. Paslaptis paprasta – baltas žvyras atspindi saulės šviesą į apatinę panelių pusę.

Tačiau būkime realistai – dvipusės panelės nėra stebuklas visoms situacijoms. Jos geriausiai veikia specifinėse montavimo sąlygose:
– Ant plokščių stogų su šviesios spalvos danga
– Ant specialių konstrukcijų virš žemės
– Vertikaliose „tvoros” tipo konstrukcijose

Mano kaimynas Antanas užsispyrė įsirengti bifacial panelius ant savo tamsaus šlaitinio stogo. Rezultatas? Vos 3% didesnis efektyvumas, palyginti su standartinėmis panelėmis, o investavo gerokai daugiau. Moralas – technologijos pranašumus reikia derinti su montavimo sąlygomis.

Trina Solar panelių veikimas ekstremaliomis sąlygomis

„O kas bus žiemą? Ar tos panelės išgyvens Lietuvos šalčius?” – tai klausimai, kuriuos girdžiu nuolat. Atsakymas trumpas – ne tik išgyvens, bet ir dirbs!

Trina Solar Vertex serijos moduliai testuoti veikti temperatūroje nuo -40°C iki +85°C. Taigi, net jei Lietuvoje užkluptų arkties šaltis, panelėms tai būtų tik eilinė darbo diena.

Įdomus faktas – saulės panelės faktiškai efektyviau veikia šaltu oru nei karštu! Mano sistemos duomenys rodo, kad saulėtą, bet šaltą (-5°C) žiemos dieną panelių efektyvumas būna apie 2-3% didesnis nei karštą (+30°C) vasaros dieną. Problema žiemą ne temperatūra, o trumpos dienos ir saulės kampas.

Kalbant apie sniegą – Trina Solar panelės turi specialią dangą, kuri padeda sniegui greičiau nutirpti. Be to, jei montuojate jas 35° ar didesniu kampu, sniegas paprastai pats nuslinka. Mano sistema praėjusią žiemą buvo padengta sniegu vos keletą dienų, ir tai tik po itin gausaus snygio.

Audros ir kruša – dar vienas nerimo šaltinis. Trina Solar Vertex moduliai sertifikuoti atlaikyti 2400 Pa vėjo apkrovą ir 5400 Pa sniego apkrovą. Praktiškai tai reiškia, kad jie išlaikytų net ir 2 metrų sniego sluoksnį (ko Lietuvoje, tikiuosi, nesulauksime).

Trina Solar panelių derinimas su skirtingais inverteriais

Panelės – tik pusė istorijos. Kita pusė – inverteriai, kurie tą saulės pagautą energiją paverčia naudojama elektra. Ir čia svarbu nepadaryti klaidos.

Trina Solar Vertex serijos moduliai turi aukštesnę darbinę įtampą nei senesni modeliai, todėl būtina įsitikinti, kad jūsų inverteris su jais suderinamas. Aš naudoju SolarEdge inverterį su optimizatoriais, ir tai puikus derinys su Trina Solar panelėmis – kiekviena panelė veikia savo maksimaliu efektyvumu.

Jei naudojate string inverterį (kaip Fronius ar SMA), atkreipkite dėmesį į string’o ilgį. Su naujais Vertex moduliais dažnai galima į vieną string’ą jungti mažiau panelių dėl jų aukštesnės įtampos. Mano kaimynas to nepatikrino ir inverteris nuolat išsijunginėjo dėl per aukštos įtampos – teko perprojektuoti sistemą.

Mikroinverteriai (kaip Enphase) – dar vienas puikus pasirinkimas Trina Solar panelėms, ypač jei dalis stogo yra šešėlyje. Kiekviena panelė veikia nepriklausomai, todėl vienos panelės šešėliavimas neveikia kitų. Brangiau, bet tam tikrais atvejais verta.

Ką išmokau po trejų metų su saule ant stogo

Kai pradėjau savo kelionę į saulės energetiką, maniau, kad užtenka užsidėti paneles ir pamiršti. Dabar, po trejų metų, suprantu, kad tai – gyvas organizmas, reikalaujantis dėmesio ir priežiūros.

Trina Solar panelės pasirodė esančios patikimos ir efektyvios, bet net ir geriausiai technologijai reikia tinkamų sąlygų. Reguliarus panelių valymas (bent du kartus per metus), sistemos stebėjimas per monitoringo programėles ir kasmetinė profesionali apžiūra – tai dalykai, kurie užtikrina maksimalų efektyvumą.

Jei dabar pradėčiau iš naujo, tikrai rinkčiausi Trina Solar Vertex N serijos modulius – jų efektyvumas ir patikimumas vertas investicijos. Ir būtinai įdiegčiau išmanų monitoringą – galimybė bet kada telefone matyti, kiek energijos gamina kiekviena panelė, yra neįkainojama.

Saulės energija pakeitė ne tik mano elektros sąskaitas, bet ir mąstymą. Kai matai, kaip tavo namas gamina energiją, pradedi kitaip žiūrėti į jos vartojimą. Mano elektros suvartojimas sumažėjo 15% vien dėl to, kad pradėjau labiau sekti ir kontroliuoti energijos srautus.

Trina Solar panelės – ne tik technologinis sprendimas, bet ir žingsnis link tvaresnio gyvenimo. Ir, patikėkite, kai kaimynai pradeda klausinėti apie jūsų saulės jėgainę, tampa sunku nesijausti bent truputį išmintingesniu už juos!

Į viršų