Elektros įvado modernizavimas ruošiantis saulės elektrinei: 1 fazės ir 3 fazių skirtumai

Kodėl apskritai reikia galvoti apie elektros įvadą?

Jei dar neseniai planavau įsirengti saulės elektrinę, tai dabar jau visai rimtai prie to einu. Ir būtent tada, kai pradėjau gilintis į techninius dalykus, supratau – oi, čia ne taip paprasta, kaip atrodo iš reklaminių lankstinukų. Vienas didžiausių klausimų, su kuriuo susidūriau – ar mano namo elektros įvadas pajėgs susitvarkyti su būsima elektrine?

Mano namas, kaip ir daugelio lietuvių, buvo pastatytas dar tais laikais, kai apie elektromobilius, šilumos siurblius ar saulės elektrines niekas net nesvajojo. Įvadas buvo projektuojamas galvojant apie šaldytuvą, televizorių ir porą elektros lempučių. Dabar viskas pasikeitė – namuose turiu daugybę elektros prietaisų, planuoju įsirengti elektrinę, o gal kada nors ir elektromobilį įsigysiu.

Pasirodo, elektros įvado modernizavimas – vienas svarbiausių žingsnių ruošiantis saulės elektrinei. Ir čia iškyla esminis klausimas: viena fazė ar trys? Nors skamba techniškai, nuo šio pasirinkimo priklauso labai daug.

Viena fazė vs trys fazės: kas tai ir kuo skiriasi?

Pabandysiu paaiškinti paprastai, nes pats nesu elektrikas, tik neseniai į visa tai įsigilinau.

Vienfazis elektros įvadas – tai tarsi vienas kelias elektrai tekėti į jūsų namus. Įsivaizduokite siaurą kaimo keliuką – juo gali važiuoti, bet kai reikia pravažiuoti daugiau mašinų vienu metu, prasideda kamščiai. Standartinis vienfazis įvadas Lietuvoje dažniausiai būna 16-25A, kas reiškia maždaug 3,5-5,5 kW galią. Pakanka paprastam namų ūkiui, bet tikrai ne saulės elektrinei, šilumos siurbliui ir elektromobiliui kartu.

Trifazis įvadas – tai jau tarsi trijų juostų greitkelis. Elektra gali tekėti trimis skirtingais keliais vienu metu, todėl galima perduoti daug daugiau energijos be „kamščių”. Standartinis trifazis įvadas (3x25A) gali perduoti apie 17 kW galios – tai jau visai kita kalba!

Kai pirmą kartą išgirdau šiuos skaičius, pagalvojau – na ir kas? Bet vėliau supratau, kad tai esminis skirtumas, ypač kai pradedi galvoti apie:
– Saulės elektrinę, kuri gali generuoti 10 kW ar daugiau
– Elektromobilį, kuriam krauti reikia 7-11 kW galios
– Šilumos siurblį, kuris piko metu gali suvartoti 3-4 kW

Su vienfaziu įvadu tiesiog neįmanoma viso to aptarnauti vienu metu!

Kaip sužinoti, kokį įvadą turiu dabar?

Prieš pradėdamas bet kokius darbus, turėjau išsiaiškinti, ką turiu dabar. Ir tai pasirodė paprasčiau nei galvojau:

1. Pažiūrėjau į savo elektros skaitiklį – jei matai tik vieną skaičių (arba serijų skaitiklį su viena rodykle), greičiausiai turi vienfazį įvadą. Jei matai tris atskirus rodmenis ar tris skirtingas fazes skaitiklio ekrane – sveikinu, turi trifazį.

2. Patikrinau savo elektros skydinę – vienfaziai įrenginiai turi vieną pagrindinį automatinį jungiklį, trifaziai – tris sujungtus kartu.

3. Paskambinau į ESO klientų aptarnavimą – jie per kelias minutes pasakė, kokį įvadą turiu ir kokia jo galia.

Mano atveju paaiškėjo, kad turiu seną gerą vienfazį 16A įvadą – visiškai netinkamą mano planams. Vadinasi, reikia modernizuoti!

Kiek kainuoja įvado keitimas ir kaip tai vyksta?

Kai sužinojau, kad reikės keisti įvadą, iškart pagalvojau – o varge, kiek tai kainuos? Pasirodo, kainos gana skirtingos, priklausomai nuo situacijos:

– Jei keiti iš vienfazio į trifazį, bet nedidinant galios (pvz., iš 1x25A į 3x16A), tai ESO šiuo metu tai daro nemokamai! Taip, teisingai perskaitei – nemokamai. Tai sužinojęs net pasitikrinau kelis kartus, nes negalėjau patikėti.

– Jei nori padidinti galią (pvz., iš 3x16A į 3x25A), tada jau reikės mokėti. Kaina priklauso nuo to, kiek papildomų kW nori gauti. Šiuo metu ESO ima apie 45 EUR už papildomą kW.

– Jei nori ir pakeisti į trifazį, IR padidinti galią, tada mokėsi tik už galios padidinimą.

Mano atveju, keičiant iš 1x16A (apie 3,5 kW) į 3x25A (apie 17 kW), reikėjo primokėti už papildomus 13,5 kW, kas sudarė apie 600 EUR. Ne mažai, bet žinant, kad trifazio įvado keitimas anksčiau kainuodavo ir 1000+ EUR, tai visai nebloga kaina.

Pats procesas pasirodė gana paprastas:
1. Pateikiau prašymą ESO savitarnoje
2. Po savaitės gavau sutartį
3. Sumokėjau
4. Po mėnesio atvyko ESO brigada ir pakeitė įvadą

Viskas užtruko apie 2 valandas, elektra buvo išjungta tik apie valandą. Jokių papildomų darbų namuose daryti nereikėjo, nes mano vidaus instaliacija jau buvo paruošta trifaziam įvadui (tai reikėtų pasitikrinti iš anksto!).

Kodėl trifazis įvadas būtinas saulės elektrinei?

Iš pradžių galvojau – kam man tas trifazis, jei planuoju tik 5 kW saulės elektrinę? Juk teoriškai ji tilptų ir į vienfazį įvadą? Bet pasikonsultavus su keliais specialistais, supratau, kad tai būtų didelė klaida.

Štai kodėl trifazis įvadas yra beveik būtinas saulės elektrinei:

1. Galios apribojimai: Pagal ESO taisykles, į vienfazį tinklą galima atiduoti ne daugiau kaip 5 kW, į trifazį – iki 30 kW. Jei planuoji didesnę nei 5 kW elektrinę, trifazis įvadas tiesiog būtinas.

2. Tinklo stabilumas: Vienfazis prijungimas sukuria disbalansą tinkle, ypač kai generuojama daug energijos. Trifazis leidžia tolygiai paskirstyti apkrovą.

3. Ateities planai: Net jei dabar planuoji mažą elektrinę, ateityje gali norėti ją plėsti. Su trifaziu įvadu tai padaryti bus daug paprasčiau.

4. Efektyvumas: Trifaziai inverteriai paprastai veikia efektyviau nei vienfaziai, todėl ilgainiui pagaminsi daugiau elektros.

Vienas kaimynas, nepasitaręs su specialistais, įsirengė 4 kW elektrinę su vienfaziu įvadu. Dabar jis negali jos plėsti, nors ant stogo dar yra vietos, o vasarą, kai elektrinė dirba visu pajėgumu, kartais suveikia apsaugos dėl per didelės įtampos. Nenorėjau pakartoti jo klaidų!

Ką dar reikia žinoti apie vidaus instaliaciją?

Pakeitus įvadą į trifazį, dar reikia pasirūpinti ir vidaus instaliacija. Čia jau prireikė elektriko pagalbos, nes pats nelabai susigaudau.

Svarbiausi dalykai, kuriuos sužinojau:

1. Fazių paskirstymas: Svarbu tolygiai paskirstyti apkrovą tarp visų trijų fazių. Pavyzdžiui, šildytuvas ant vienos, virtuvės prietaisai ant kitos, o likę prietaisai ant trečios.

2. Kabeliai: Trifaziam įvadui reikalingi 5 gyslų kabeliai (trys fazės, nulis ir įžeminimas), o ne 3 gyslų kaip vienfaziam. Dažnai tenka keisti pagrindinius kabelius.

3. Skydinė: Reikia naujos skydinės, kuri gali aptarnauti trifazį įvadą. Mano atveju tai kainavo apie 200 EUR su elektriko darbu.

4. Apsaugos: Trifaziam įvadui reikalingos kitokios apsaugos – trifazis automatinis jungiklis, srovės nuotėkio relė ir t.t.

Mano name vidaus instaliacijos atnaujinimas kainavo apie 500 EUR, įskaitant naują skydinę, automatus ir elektriko darbą. Tai nebuvo pigu, bet žinant, kad tai ilgalaikė investicija, tikrai verta.

Kaip suderinti saulės elektrinę su trifaziu įvadu?

Kai jau turėjau trifazį įvadą, reikėjo išsiaiškinti, kaip teisingai prijungti saulės elektrinę. Ir čia atradau keletą svarbių dalykų:

1. Inverterio pasirinkimas: Būtinai reikia rinktis trifazį inverterį, jei turi trifazį įvadą. Vienfazis inverteris trifaziame tinkle sukels disbalansą.

2. Galios optimizavimas: Trifazis inverteris leidžia optimaliai išnaudoti visą stogo plotą ir maksimaliai padidinti elektrinės galią.

3. Apskaita: Su trifaziu įvadu ESO įrengia dvikryptį skaitiklį, kuris atskirai skaičiuoja, kiek energijos suvartojate ir kiek pateikiate į tinklą.

4. Elektros kaupimas: Jei planuojate įsirengti baterijas, su trifaziu įvadu galėsite kaupti daugiau energijos ir efektyviau ją naudoti.

Pasitaręs su keliais montuotojais, nusprendžiau rinktis 10 kW elektrinę su trifaziu Huawei inverteriu. Tai leido optimaliai išnaudoti mano stogo pietinę dalį ir užtikrinti, kad sistema veiks efektyviai.

Ką išmokau modernizuodamas savo elektros ūkį

Visas šis elektros įvado modernizavimo procesas man buvo tikras atradimų kelias. Pradėjau kaip visiškas neišmanėlis, o dabar jau galiu pakonsultuoti kaimynus!

Svarbiausia pamoka – planuok į priekį. Jei ketini įsirengti saulės elektrinę, pirma pasirūpink tinkamu elektros įvadu. Tai sutaupys daug laiko, pinigų ir nervų ateityje.

Antra, nesigailiu investavęs į trifazį įvadą, nors iš pradžių atrodė, kad tai nereikalinga prabanga. Dabar turiu infrastruktūrą, kuri leis lengvai plėsti saulės elektrinę, įsirengti elektromobilio įkroviklį ar šilumos siurblį.

Ir trečia – konsultuokis su specialistais, bet būtinai pats įsigilink į temą. Kai žinai, apie ką kalbi, gauni geresnį rezultatą ir niekas tavęs neapgaus.

Dabar, kai mano namas jau turi modernų trifazį įvadą ir netrukus turės saulės elektrinę, jaučiuosi žengęs didelį žingsnį energetinės nepriklausomybės link. O tai šiais laikais, kai energijos kainos šokinėja kaip pakvaišusios, yra neįkainojama.

Į viršų